ВИ МЕДІЙНА ОСОБА, МАЄТЕ ВЛАСНУ ПРАКТИКУ ТА ОДНІЄЮ З ПЕРШИХ ПРОТОПТУЄТЕ ШЛЯХ МЕДИЧНОГО БЛОГЕРСТВА. РОЗКАЖІТЬ СВОЮ ІСТОРІЮ, ПОЧИНАЮЧИ З САМОГО ПОЧАТКУ.
Якщо спочатку, то варто почати з освіти. Навчалась я в університеті Богомольця. Після шести років навчання нас розподіляли за спеціальностями і мене розподілили сімейним лікарем. Взагалі, навчання в університеті не надихнуло зв’язати все своє життя з медициною, але вирішила завершити розпочате та пройти інтернатуру. Планувала або перекваліфікуватись в іншу спеціалізацію, або піти в іншу сферу.
ТОЖ НАВЧАННЯ В ІНТЕРНАТУРІ ДАЛО РОЗУМІННЯ ЯК РОЗВИВАТИСЯ ДАЛІ ТА ЧИ РОБИТИ ЦЕ В НАПРЯМКУ МЕДИЦИНИ?
Інтернатурі не вдалось змінити моє бачення і я пішла працювати в страхову компанію. Бо інтернатура ефективна, коли людина їде в регіони, в село і там практикує як спеціаліст в усіх можливих випадках. В таких умовах люди набираються досвіду.
Потім була клінічна ординатура. Загалом, отримання медичної освіти зайняло 10 років.
СУТТЄВА ЦИФРА! І ЯК ПРОДОВЖИВСЯ ШЛЯХ ДО МЕДИЧНОГО РИНКУ?
Після отримання повної медичної освіти я вирішила, що з медициною все) На той час ми з хлопцем подорожували Європою та бачили, що популярність мають бутікові історії і вони людям ближчі за промислових гігантів. Ми надихнулись і відкрили власну справу – магазин м’яса. Близько двох років ми розвивали цей бізнес, налагоджували операційні процеси. Наші клієнти знали, хто ми за освітою та навіть звертались з проханням дати консультацію)
До медицини мене повернули друзі. Вони відкрили медичний центр та запропонували мені консультувати як сімейний лікар. Вже працюючи сімейним лікарем я якось потрапила на освітній захід для лікарів первинки. Це був якраз початок реформи.
Кілька років тому навчання для лікарів первинки було чимось нереальним, їх ніхто ніколи не направляв на навчання. Пішла просто з цікавості, послухала. Спочатку ідея реформи здавалась утопічною, але досвід ведення власної справи навчив мене рахувати гроші і я зрозуміла, що, навіть при цій здавалося б незначній ставці за одного пацієнта, можна відкрити власну практику і мати прибуток.
ЯК ПРИЙШЛИ ДО РІШЕННЯ ВЕСТИ ВЛАСНИЙ БЛОГ?
Разом з рішенням відкривати власну практику. Я дослідила інформаційний простір і, як виявилось, ФОПи є, але вони мовчать та не діляться досвідом.
Загалом, у лікарів є слабке місце – вони не мислять як підприємці і не бажають просувати себе як спеціаліста. Наприклад, косметологи, стоматологи вже давно зрозуміли, що потрібно просувати свої послуги і це дає результати.
В ЧОМУ НА ВАШУ ДУМКУ ПРИЧИНА ТАКОГО БАЧЕННЯ?
В першу чергу, думаю лікарі покладаються на сарафанне радіо. Але головна причина, на мій погляд, умови праці. Лікарі працюють у поганих умовах, отримують мізерні зарплати та не мають мотивації. Якщо лікар може поїхати у відпустку в гарне місце, їздить на зручній машині та має інші блага, то він і має сильну мотивацію покращувати свою діяльність, залучати нових пацієнтів тощо.
Я вірю, що це зміниться і в нас в країні це зараз дійсно міняється в кращу сторону! Лікарі сьогодні мають можливість отримувати гідну оплату та працювати в комфортних умовах. Але все ще є заклади з жахливими умовами праці.
ЛІКАРЮ МОЖЛИВО УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ВІД ПРОФЕСІЙНОГО ВИГОРАННЯ?
Однозначно так! Можливо і потрібно.
Перш за все, варто змиритись, що весь світ ви не вилікуєте. У вас є певний часовий ресурс та ресурс здоров’я, до яких потрібно відноситись серйозно. Також варто прийти до розуміння, що ви не можете знати все і спокійно ставитись до того, що маєте навчатись та розвиватись протягом всього життя, а не лише в школі та університеті.
ТОБТО ЛІКАР МАЄ ВСТАНОВЛЮВАТИ ПЕВНІ МЕЖІ В СВОЇЙ РОБОТІ?
Звісно. Лікар – така ж людина як і пацієнт.
Раджу вести один календар як для робочих питань, так і для питань здоров’я та відпочинку. Бо нехтування здоров’ям та відсутність можливості відпочити загрожує великими проблемами.
Якщо у вас не вистачає часу на відпочинок і ви не підіймаєте голови від роботи, то це перш за все поганий тайм-менеджмент.
Лікарям варто проговорювати формат співпраці з пацієнтом, а це саме співпраця. Але зауважу, що встановлюючи формат співпраці звісно потрібно враховувати потреби пацієнти та робити так, щоб вам обом було зручно.
ПОРАДЬТЕ ЯК ЦЕ ЗРОБИТИ, З ВАШОГО ВЛАСНОГО ДОСВІДУ.
Особисто я побудувала взаємодію наступним чином:
Прийом відбувається лише по попередньому запису. Для зручності пацієнта записатись можна через месенджер або телефоном. Тобто жодних стихійних черг. Якщо пацієнт був записаний на певний час і без попередження не прийшов, то варто пояснити, що це не ок, бо кожен з вас має поважати свій час;
Мої пацієнти пишуть мені в месенджер, ми узгодили такий формат. Але після ряду випадків, для цього тепер виділено певний час. З 21:00 і до ранку мій телефон автоматично переходить в режим “в літаку”;
Інструктаж. Щоб пацієнт не телефонував вам вночі, ви маєте його проінформувати як йому діяти в екстрених ситуаціях. Кому телефонувати, що казати, які ліки приймати і так далі;
Повна увага до пацієнта. Коли я з пацієнтом на прийомі, то приділяю йому 100% своєї уваги. Не відповідаю на дзвінки, не сиджу в комп’ютері, не дивлюсь у вікно. Пацієнт має отримати законну увагу до себе;
Потрібно завжди казати правду. Ні в якому разі не заліковувати пацієнта, просто, щоб він лікувався у вас. Якщо пацієнт приходить з випадком, де ви не в змозі допомогти, то потрібно направити людину до іншого спеціаліста. Немає нічого критичного, якщо йому допоможе інший сімейний лікар;
Важливе правило – не засуджувати пацієнта. Наприклад, якщо батьки не бажають вакцинувати дитину, то ні в якому разі не треба засуджувати або сваритись. Має бути розуміння, що люди хочуть своїм дітям лише добра. В таких випадках я спілкуюсь з батьками, пояснюю чому потрібно вакцинувати дитину та чому це безпечно. В багатьох випадках мені вдавалось переконати батьків;
Понад важливо цінувати власний час та знання. Якщо зустрічаєте пацієнта поза межами закладу і він хоче отримати консультацію на ходу, то краще перенаправити людину на прийом.
ВИХОДИТЬ, ЩО ПАЦІЄНТИ ЧАСТО НЕ ЦІНУЮТЬ ЧАС СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ.
На жаль, так.
Моя мама живе в Італії і там сімейний лікар вважається престижною професією, яка є ледве не ключовою. Для прикладу, місячний дохід сімейного лікаря в Італії близько семи тисяч євро, а хірурга – близько трьох. Там ця робота цінується. Але лікують все ж краще у нас)
Все починається з пацієнта. В нас часто доходить до абсурду. Знаю випадки, коли людина викликає швидку, щоб їй зняли показники лічильників, бо вона не бачить. Якщо такий випадок стався в тій же Італії, то людина за хибний виклик заплатила б суттєвий штраф.
ПАЦІЄНТ МАЄ БЕЗЗАПЕРЕЧНО ДОТРИМУВАТИСЬ ПРИЗНАЧЕНОГО ЛІКУВАННЯ?
О, над цим я проводжу велику роботу. Відносини ЛІКАР-ПАЦІЄНТ мають бути партнерськими.
Пацієнт має цікавитись призначеним лікуванням, настановами лікаря. Пацієнт має завжди питати “Чому цей препарат?”, “На що він впливає?”, “Чи доведена ефективність даного препарату?”. І коли лікарі ігнорують подібні питання або відповідають щось на кшталт “Я лікар, я краще знаю.”, то вони беруть на себе всю відповідальність за здоров’я пацієнта.
Рішення про лікування має прийматись спільно лікарем та пацієнтом. Тобто пацієнт має усвідомлювати суть лікування. Якщо він буде просто приймати таблетки, але не дотримуватись правильного режиму сну, харчування, активності, то і дія ліків буде відповідною.
Важливо, щоб пацієнт свідомо підходив до процесу лікування.
АЛЕ ЦЕ ПЕВНІ НЕЗРУЧНОСТІ ДЛЯ ЛІКАРЯ, АДЖЕ ВІДПОВІДЕЙ НА УТОЧНЮЮЧІ ПИТАННЯ ПАЦІЄНТА МОЖЕ ПРОСТО НЕ БУТИ.
Ну, потрібно визнавати та адекватно ставитись до того, що ти чогось не знаєш. Головне навчатись та розвиватись.
В Україні є певна проблема з обміном знаннями і досвідом. Лікарі трохи жадібні до інформації) Але є ті, хто охоче спілкується. І саме такими людьми варто себе оточувати.
З інформацією можна працювати і самостійно. В нас дозволені міжнародні протоколи, тому лікарям не потрібно винаходити велосипед. Вже все досліджено та прописано. На сайті МОЗ є фінські протоколи DUODECIM. Є українські протоколи. Також ніхто не забороняє користуватись англомовними ресурсами.
Тут думаю буде доречно згадати про спільноту Українські лікарі блогери та наш проект SVIY.DOC. Ми спонукаємо лікарів вести власні блоги, бо це розвиває лікаря. Якщо ти маєш написати пост, то перш за все потрібно досконало вивчити питання, попрацювати з інформацією.
НАЗВІТЬ 5 КРОКІВ ДЛЯ ЛІКАРЯ, ЯКИЙ ХОЧЕ ВІДКРИТИ ВЛАСНУ ПРАКТИКУ.
Власна практика дає можливість мати гідний щомісячний дохід, але на яхту ви не заробите) При правильному підході в місяць може виходити від однієї до двох тисяч доларів.
Звісно, все можна зробити самостійно, але це багато часу та ризик набити “синців”. Краще звернутись до людини, яка вже пройшла цей шлях і може убезпечити від непотрібних помилок.
Важливо усвідомлювати, що власна практика – це бізнес, а бізнес потребує грошей. Ніхто за це не заплатить, все потрібно оплатити власними коштами або знайти інвестора.
В середньому, на відкриття власної практики може піти від 5000 до 15 000 доларів. Але звісно це не закономірність, бо в кожного свої обставини, своє бачення. Думаю можна обійтись і в меншу суму, особливо якщо вже є приміщення.
Вони завжди будуть, але варто ставитись до того спокійно. Кожна людина боїться, це нормальне відчуття. Але потрібно працювати попри страх, абстрагуватись.
Екстра важливий пункт. Ви можете навіть просто вести сторінку в Instagram та розказувати про інфекційні або вірусні захворювання, виходити у прямі ефіри. Навіть якщо вас послухало десять людей, це вже добре. Вони розкажуть друзям, хтось поділиться цією інформацією і ваша аудиторія буде рости.
Потрібно задіяти соціальні мережі та в них чітко зазначити, чим ви займаєтесь, кого лікуєте, де приймаєте, які ваші цінності.
ЯКІ КНИГИ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ ПОРЕКОМЕНДУЄТЕ ЧИТАТИ ТИМ, ХТО ХОЧЕ ТРИМАТИ РУКУ НА ПУЛЬСІ ОСТАННІХ ТЕНДЕНЦІЙ В МЕДИЦИНІ, БІЗНЕСІ І ЗАГАЛОМ РОЗВИВАТИ СЕБЕ?
Перш за все, потрібно критично мислити та аналізувати будь-яку інформацію. Якщо говорити про конкретні ресурси, то можу порадити вже згадані протоколи DUODECIM, платформа Progress, SviyDoc, Pubmed, Американська асоціація педіатрів, Американська асоціація сімейних лікарів, World Health Organithation, Центри по контролю та профілактиці захворювань (CDC).
З блогерів можу порадити Сергія Бутрія. Він працює десь в регіоні, в нього важка професійна діяльність, але він багато працював і зараз він сильний спеціаліст та медичний блогер. Варто почитати блогера з Харкова, лікарка веде сторінку в Instagram – Мама Врач. Вона пише по педіатрії. Ну, і Комаровський) Він багатьох батьків направив на шлях правильного лікування та превентивних мір. Ще рекомендую Уляну Супрун! Вона розвінчала багато міфів.
Якщо лікар бажає розвивати себе у напрямку підприємництва та маркетингу, то можу порекомендувати Школу малого підприємництва в UNIT.CITY. Навчання триває місяць і охоплює всі аспекти, з якими людина стикається при відкритті власної справи. Інформація подається блоками, у зручному вигляді. Це як аналог МВА, але коштує в рази менше.
Є і безкоштовні способи. Для цього раджу використовувати Coursera та Prometheus.
ЩО ДОПОМАГАЄ ВАМ ПРОДУКТИВНО ОРГАНІЗУВАТИ СВІЙ ЧАС? МОЖЛИВО Є ПРОГРАМИ АБО МОБІЛЬНІ ДОДАТКИ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ ЗРОБИТИ ДЕНЬ БІЛЬШ ПРОДУКТИВНИМ.
Для планування та нотаток використовую Google-Календар, Evernote, Trello. Для ведення документів – GoogleDisk. Для візуальних матеріалів – Canva. З месенджерів Telegram, Viber, WhatsApp та Facebook–messenger.