ПРОПОНУЄМО ПОЧАТИ З ЛЕГКОГО ТА ПРИЄМНОГО ПИТАННЯ) ЧОМУ САМЕ БДЖОЛИ?
Сімейна медицина – це завжди родина, щось сімейне. Тому вирішили зробити логотип у вигляді великої та маленької бджіл, що символізують сім’ю.
З самого початку, два роки тому, ми мали одну бджолу. Ми з колегою Настею Ходан (вона – сімейний лікар) заснували громадську організацію «Evidence factory», метою якою було проводити добрі і якісні медичні тренінги для лікарів первинної ланки. На нашому лого була одна бджола. Пізніше з’явилась ідея Вулика, бо, як ми побачили, не було сенсу робити теорію без практики. Окрім «сімейності» нашого лого є ще одна його ідея – це колективна практика. Одна бджола у вулику не воїн – треба об’єднуватись.
Загалом, місце, де розташовується вулик має гарну екосистему. Бджоли працьовиті та мають чітко систематизовані процеси. На мій погляд, це гарна асоціація!
РОЗКАЖІТЬ, ЯКІ СПЕЦІАЛІСТИ БУДУТЬ У СІМЕЙНІЙ АМБУЛАТОРІЇ ВУЛИК?
Основними спеціалістами будуть сімейні лікарі та педіатри. Також планується ввести прийоми логопедів, щоб вони займались з дітьми та консультації вузьких спеціалістів.
Загалом ідей до впровадження є багато. І я дуже сподіваюсь, що ми будемо приємно дивувати. Але на даному етапі є четверо лікарів: я, Настя Ходан, Ігор Заставний і, до речі, одним із сімейних лікарів амбулаторії буде моя мама – Лесняк Оксана. Вона дуже добрий і чуйний лікар з неймовірним досвідом. Дуже рада, що ми працюватимемо разом. Це така собі основа Вулика. Дуже сподіваюсь, що наша концепція сподобається багатьом і бджілок стане більше.
КОЛИ ПРИЙШЛА ДУМКА ВІДКРИТИ ЩОСЬ СВОЄ, ЯК ВИ ЗВАЖУВАЛИ РІШЕННЯ? ЯКІ ПОКАЗНИКИ АНАЛІЗУВАЛИ?
Давно вивчаю реформу і, спостерігаючи за її перебігом, прийшла до висновку, що створити власну практику та працювати як ФОП – вигідно. Ти можеш самостійно організувати своє робоче місце та робочі процеси, це можливість створити щось своє.
Зазвичай, коли людина створює власний малий бізнес, то потрібен певний час на формування клієнтської бази. Тобто, щоб почати – мало вкласти ресурси. Треба їх вкласти так, щоб клієнт зацікавився. Реформа зробила інакше: якщо ти добрий лікар, то клієнтів шукати не потрібно – вони самі прийдуть до тебе. На мою думку, це геніально: лікар створює якість, а Національна служба здоров’я України за це платить.
Та головна ідея – робити щось добре і якісне там, де ти є.
НАЗВІТЬ ТОП-5 КРОКІВ ДЛЯ ЛІКАРЯ, ЯКИЙ ХОЧЕ ВІДКРИТИ ВЛАСНУ ПРАКТИКУ.
Запитати себе для чого. Визначити ціль або цілі створення власної практики, чому ви цього хочете.
Проаналізувати можливості. Насамперед, важливо оцінити фінансові та територіальні можливості. Це зручність розташування майбутньої амбулаторії, витрати на ремонт та облаштування робочого простору.
В ідеалі – пройти бізнес-курси, але, якщо немає на це ні часу ні грошей, то прочитати бізнес-літературу. Мені дуже допомогли книги Ів Піньє та Александра Остервальдера «Створуємо бізнес-модель» та Патріка Ленсіоні «Перевага корпоративної культури».
Знайти партнера. Тобто, знайти такого самого ненормального, як ти. Людину, яка так само захоче втілити в життя ідеєю власної практики. Разом реалізовувати задумане буде значно простіше, ніж самотужки.
Бути чесним. Чесним у прийнятті рішень, у ділових відносинах, у процесах. Чесним з собою, з партнером, з пацієнтами. На чесності формуються міцні ділові відносини та найміцніші відносини з пацієнтом, який вже довірив вам своє здоров’я.
ТЕПЕР ПРО ПРОЦЕСИ) ЯК ПРОБУДОВУВАЛИ ПРОЦЕСИ У АМБУЛАТОРІЇ? МОВА І ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ, І ПРО МЕДИЧНІ. БРАЛИ ВЖЕ ГОТОВІ ПРИКЛАДИ ЧИ ФОРМУВАЛИ САМІ?
Мені допомогла бізнес література та сама модель реформи. Маю на увазі, що команда МОЗ вже прописала процеси, особливо не треба нічого придумувати. Звичайно, адміністративні процеси потребують фінальних коригувань, але я намагаюсь більше концентруватись на питаннях взаємодії та співпраці. Для мене важливим та першочерговим є закріплення відносин із вторинною і третинною ланками медичної допомоги. Ціль Вулика – повна довіра. Я б дуже хотіла, щоб спеціалісти закладів вторинки та третинки точно знали, що, якщо до них направили пацієнта з Сімейної амбулаторії Вулик, то пацієнт дійсно потребує вищого рівня надання допомоги. Щоб колеги вторинної і третинної ланки, бачачи маршрут пацієнта, були певні у фаховій допомозі первинного лікаря.
Так. Вже близько року працюю в Школі біоетики при Українському католицькому університеті. Моя зона відповідальності – розвиток проекту. Біоетика – ціла наука, що вивчає втручання медицини в людське життя.
Український католицький університет – місце, що надихає діяти. Це центр інновацій, проектів та знайомств. В УКУ взагалі інша модель управління, тут дають свободу дій. Ти можеш сам обирати шлях розвитку, але й розуміти, що несеш відповідальність за певний проект або його частину. Досвід роботи в УКУ дуже допоміг мені при відкритті Вулика!
В еру соціальних мереж ми переходимо на більш знеособлену комунікацію, але, власне, дуже важливо є не втратити Людину.
Не важливо, чи ти адміністратор, чи менеджер, чи лікар – першу роль у побудові взаємовідносин відіграє спілкування на одному рівні і вміння слухати. У спілкуванні ніхто не має себе почувати менше – або більше вартим. А комунікація лікар-пацієнт – це, напевно, окрема наука, вивчення якої займає все життя.
КОРИСНИЙ БЛІЦ:
ЯКІ КНИГИ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ ПОРЕКОМЕНДУЄТЕ ЧИТАТИ ТИМ, ХТО ХОЧЕ ТРИМАТИ РУКУ НА ПУЛЬСІ ОСТАННІХ ТЕНДЕНЦІЙ В МЕДИЦИНІ, БІЗНЕСІ І ЗАГАЛОМ РОЗВИВАТИ СЕБЕ?
З книг про розвиток і бізнес можу порадити дві. Першою порекомендую прочитати “Семиярусна гора” Томаса Мертона, але одразу зважте, що цю книгу не можна просто проковтнути та піти далі, її треба читати та обдумувати прочитане. Якщо коротко, книга про людину, яка присвятила життя пошуку свого покликання.
Другою рекомендацією буде книга Мирослава Мариновича “Митрополит Андрей Шептицький і принцип позитивної суми”. Це про принцип win win у житті та бізнесі. Часто у світі бізнесу буває, що хтось обов’язково має програти. В книзі розповідається чому у співпраці варто будувати бізнес шляхом горизонтальних, а не вертикальних зв’язків.
Стосовно медицини, для практикуючих лікарів – це Британський медичний журнал, протоколи Duodecim (http://guidelines.moz.gov.ua/), Up To Date, Medscape, сайт МОЗ України, окремі курси на Prometheus, тренінги Центру громадського здоров’я при МОЗ.
ЩО ДОПОМАГАЄ ВАМ ПРОДУКТИВНО ОРГАНІЗУВАТИ СВІЙ ЧАС? МОЖЛИВО Є ЯКІСЬ МОБІЛЬНІ ДОДАТКИ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ ЗРОБИТИ ДЕНЬ БІЛЬШ ПРОДУКТИВНИМ?
Насправді, я користуюсь письмовим пленером, а саме блокнотом) Якщо необхідно занотувати щось швидко прямо тут і зараз, то фіксую у записнику на телефоні.
Мені подобається планувати у блокноті, бо коли ти реалізовуєш один з пунктів, то можеш його стерти, закреслити. Це дає відчуття, що твої плани крок за кроком реалізовуються.
У відкритті амбулаторії мені активно допомогли месенджери, бо необхідно було тримати на контролі підрядників з кольорами, матеріалами, строками та усім усім.