Медична трансформація відкрила чимало професіоналів, які успішно крокують по реформі та допомагають колегам швидше адаптуватись до змін. Ми вирішили дізнатись, як саме їм вдається відкривати успішні заклади, отримувати гідне фінансування від НСЗУ, бути провідними експертами в своїй області та встигати ділитись досвідом з колегами.
Минулого тижня ми розпитали Оксану Луцьку, провідну лікарку, яка очолює успішну амбулаторію на Тернопільщині.
Про те, як бути в гармонії з реформою та як зробити свій заклад рентабельним, читайте в інтерв'ю.
РЕФОРМА ПОКРОКОВО ВПРОВАДЖУЄТЬСЯ, ВСЕ ЙДЕ ЗА ГРАФІКОМ, АЛЕ ВСІ ПРОЦЕСИ ВІДБУВАЮТЬСЯ ВПЕРШЕ, ТОМУ ШЛІФУЮТЬСЯ НА ХОДУ. ВИ ДОСВІДЧЕНИЙ ЛІКАР, КЕРІВНИК ТА АКТИВНИЙ УЧАСНИК РЕФОРМИ, ЩО Б ВИ ПОРАДИЛИ КОЛЕГАМ ДЛЯ ПЕРЕТВОРЕННЯ ТРАНСФОРМАЦІЇ НА БІЛЬШ ЕФЕКТИВНИЙ ДЛЯ НИХ ПРОЦЕС?
Оксана: Я б порадила більше спілкуватись. Принаймні, я так роблю. Адже, можливо, вже хтось з колег знайшов вихід з ситуації. Або дана проблема є невідомою для всіх і ви перший, хто озвучив її та звернув на неї увагу. Ніколи не боюсь визнати, що чогось не знаю і не боюсь запитати в одного, другого, третього. Зазвичай, ніхто не відмовляє в допомозі. Зі мною також дуже часто радяться. Не шкодую часу на відповіді.
Тільки комунікації на всіх можливих рівнях спроможні здолати перешкоди.
ЩО ТА НА ЯКИХ РЕСУРСАХ ПОТРІБНО ЧИТАТИ, ЯКІ ЗАХОДИ ВІДВІДУВАТИ, ЗА КИМ СЛІДКУВАТИ У FACEBOOK, ДЛЯ ТОГО, ЩОБ БУТИ НА ОДНІЙ ХВИЛІ З РЕФОРМОЮ?
Оксана: Всі заходи, які зараз проводяться під егідою МОЗ, спрямовані на реформу і тому варто слідкувати за анонсами МОЗу. НСЗУ зараз подає чимало інформації, що корисна для роботи. Також я слідкую у facebook за багатьма новоствореними лікарськими спільнотами, які швидко і ефективно реагують на зміни і сама є співзасновником та учасником Академії сімейної медицини України.
Якщо потрібен власний приклад, то я, при появі цікавої інформації, фіксую для себе facebook-сторінку, з якої вона транслюється. Скоріше це відбувається на інтуїтивному рівні, на рівні відчуття, що це «твоє». Хоча, буває, що з часом відчуваєш неактуальність вподобаного і відмовляєшся від даного ресурсу. Тут все індивідуально, немає стандартного рецепту.
МЕДИЦИНА В УКРАЇНІ НЕ РЕФОРМУВАЛАСЬ БЛИЗЬКО 20 РОКІВ, ЗАРАЗ ЛІКАРІ В СВОЄМУ РОДІ ПЕРШОПРОХОДЦІ. ЯК ПРАВИЛЬНО ВИБУДУВАТИ ПРОЦЕС ПЕРЕНАЛАШТУВАННЯ ЛІКАРІВ В МЕДИЧНИХ ЗАКЛАДАХ НА НОВУ СИСТЕМУ ЗАГАЛОМ ТА НА РОБОТУ З ЕЛЕКТРОННИМИ СИСТЕМАМИ?
Оксана: По-перше, лікар має бути технічно забезпечений всім необхідним. Без цього говорити про впровадження будь-чого марно. Крім того, на мою думку, електронна система має максимально спрощувати процес роботи, тоді переналаштування відбуватиметься дуже швидко і без примусу.
ЯКІ НОВОВВЕДЕННЯ ВВАЖАЄТЕ ВАРТО ВПРОВАДИТИ (З ТОЧКИ ЗОРУ СЕРВІСУ) МЕДИЧНИМ ЗАКЛАДАМ НА ХВИЛІ РЕФОРМИ?
Оксана: Якщо з обов’язкового для всіх, то це попередній запис на прийом, онлайн і по телефону, електронну реєстратуру, електронну медичну картку. І щоб це все формувало електронну звітність автоматично.
Якщо говорити за сервісну політику конкретного закладу, тут кожен обирає згідно власних потреб і стратегії розвитку свого закладу. І тут вже потрібно вивчати запити своїх пацієнтів, що саме вони очікують, аналізувати власні можливості і намагатись втілити задумане в життя.
ЧИ ПОТРІБНО ДЕРЖАВНИМ МЕДИЧНИМ ЗАКЛАДАМ ПОЧИНАТИ ВПРОВАДЖУВАТИ МАРКЕТИНГОВІ АКТИВНОСТІ, ЩОБ ПІДТРИМУВАТИ ОПТИМАЛЬНУ КІЛЬКІСТЬ ДЕКЛАРАЦІЙ?
Оксана: Так, потрібно. Я проводила маркетингові дослідження ще до початку роботи закладу. Звісно, це було важко, бо мене цьому ніхто не вчив. Радилась, питалась у знавців цієї справи, як зробити. І зробила. А вже опираючись на дослідження, почала впроваджувати конкретні речі в новоствореному закладі.
Зараз планую вже третє опитування пацієнтів, щоб зрозуміти, що в нас виходить, що потрібно коригувати і куди спрямовувати більше зусиль.
Також потрібно чітко усвідомлювати, якщо ти рекламуєш певну послугу, ти повинен гарантувати її якісне виконання. З рекламою потрібно бути дуже обережним, щоб не нашкодити.
НА ВАШ ПОГЛЯД, ЧИ НЕ ПРИЗВЕДЕ РЯД КАРДИНАЛЬНИХ ЗМІН ДО ПЕРЕТІКАННЯ КАДРІВ З ДЕРЖАВНИХ ДО ПРИВАТНИХ МЕДЗАКЛАДІВ?
Оксана: Можливо, призведе. Не бачу в цьому нічого поганого, бо це стимулюватиме державні заклади розвиватися, більше дбати про власних працівників. Можливо, зміниться загальна картина і стане більше приватних закладів, і я також не бачу в цьому чогось страшного. Звісно, в цих умовах слабші заклади можуть зникнути. Їх замінять ті, які мають кращий менеджмент.
ЩО ВИ ПОРАДИТЕ ПАЦІЄНТАМ, ЯКІ ЩЕ НЕ ОБРАЛИ СВОГО ЛІКАРЯ, АЛЕ ПЛАНУЮТЬ ЦЕ ЗРОБИТИ? ЗА ЯКИМИ КРИТЕРІЯМИ МОЖНА ОБРАТИ СВОГО ЛІКАРЯ?
Оксана: Немає однієї поради для всіх. Кожна людина має свої власні потреби та очікування. Зайдіть в медичний заклад, поспілкуйтесь. Можете з персоналом поговорити, наприклад, реєстратори та санітарки знають все про всіх. «По секрету» вам порадять. Запитайте пацієнтів, які очікують до лікаря. Запитайте сусідів, родичів, кожен має власний досвід, яким поділиться. Є різні пабліки, на яких можна дізнатись про лікарів. Варіантів отримання інформації є багато.
КОРИСНИЙ БЛІЦ:
ЯКІ КНИГИ ТА ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ ПОРЕКОМЕНДУЄТЕ ЧИТАТИ ТИМ, ХТО ХОЧЕ ТРИМАТИ РУКУ НА ПУЛЬСІ ОСТАННІХ ТЕНДЕНЦІЙ В МЕДИЦИНІ?
Оксана: У мене немає пріоритетів. Я живу в інформаційному полі і споживаю все, що відчуваю потрібним в даний конкретний час.
ЩО ДОПОМАГАЄ ВАМ ПРОДУКТИВНО ОРГАНІЗУВАТИ СВІЙ ЧАС? МОЖЛИВО Є ЯКІСЬ МОБІЛЬНІ ДОДАТКИ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ ЗРОБИТИ ДЕНЬ БІЛЬШ ПРОДУКТИВНИМ?
Оксана: Я взагалі рідко використовую мобільні додатки, якщо чесно. Мені простіше працювати з більшого екрану, хоча б ноутбука.