Коли компанія TerraLab почала свою роботу?
Компанія була створена у 2011 році. Цього року святкуватимемо 10 років.
Назвіть чотири яскраві факти про компанію.
1ий факт-досягнення. Виросли з 4 людей в Хмельницькому до 50 людей та 3 офісів. В Києві, Хмельницькому та Запоріжжі. 2ий факт. Нашими активними клієнтами є більше двохсот медичних лабораторій в Україні та закордоном.
3ій факт. Активно допомагаємо цифровізувуватись лабораторіям, що проводять COVID-19 тестування. Це суттєво скорочує час отримання результатів. До автоматизації – два-три дні, після автоматизації – 15 хвилин. ..і 4ий факт. Маємо музичну кімнату в офісі.
Музична кімната?
Це вже корпоративна культура. Навіть звичка)
Офіс у Хмельницьку має окрему кімнату, яка обладнана барабанною установкою, гітарами, стійками з мікрофонами.
В компанії багато талановитих людей, а це спосіб зняти напруження. Після відкриття офісу в Києві одна гітара перекочувала сюди. Частинка духу компанії)
Розкажіть свою «історію бренду».
Почалось з вирішення задачі однієї конкретної лабораторної мережі. Це була «Астра-діа» в Закарпатті. Зараз вони абсолютний лідер в регіоні.
Зібрались, щоб вирішити задачу по автоматизації процесів лабораторії. Відповідно, перший прототип лабораторної інформаційної системи TerraLab був розроблений саме для «Астра-діа».
Як прийшло рішення піти далі з цим продуктом?
Оцінили ринок і вирішили, що це матиме попит та вирішуватиме проблему багатьох лабораторій.
Аналізували конкурентів?
В той час на ринку не було саме лабораторних інформаційних систем, були медичні. Конкурували з ними. І позиціонувались як медична інформаційна система з сильним функціоналом для лабораторій.
Тобто TerraLab має функціонал і для медичних процесів?
Наразі ні. З 2013 року TerraLab позиціонується як лабораторна інформаційна система. Сформувалась експертиза та досвід. Вирішили сконцентруватись саме на цьому напрямку. Але функціонал МІС TerraLab і досі використовує ряд медичних центрів.
Що було після цього рішення?
Розширення партнерських зв’язків. Почалась робота над проектами у Грузії, Вірменії. Віднедавна почали співпрацю з Казахстаном, Узбекистаном, Молдовою.
Виходить, рішення було вірним.
На 100%. Зараз понад 200 лабораторних компаній використовують ЛІС TerraLab. Окрім власне ЛІС ми вирішуємо і багато інших задач медичних лабораторій, таких як організація лабораторних та управлінських процесів, менеджменту якості та взаємодії із замовниками. Тому і в такій, здавалося б вузькій, ніші роботи вистачає.
TerraLab працює закордоном. Які сертифікації для цього проходили?
Основний стандарт в лабораторній діагностиці – ISO 15189. Він міжнародний та націоналізований в Україні. Але в Україні він добровільний, хоча, варто було б зробити його обов’язковим. Бо це дотримання основних вимог до менеджменту якості лабораторних процесів.
Механізм такий, що цю сертифікацію має пройти саме лабораторія, а ЛІС і її функціонал – один із інструментів, що забезпечує виконання вимог Стандарту.
Тобто сертифікат має отримати лабораторія, а не ЛІС?
Так. Проте ЛІС має проходити свою сертифікацію від Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. ЛІС TerraLab має такий сертифікат технічного захисту інформації. ISO 12119 також маємо.
Автоматизація COVID–лабораторій. Як це відбувалось?
У квітні 2020-го року, в час першого жорсткого карантину, пролунав дзвінок від Київського Міського Лабораторного Центру МОЗ України. На іншому кінці виснажений голос, який говорив, що сьогодні привезли 500 зразків, а завтра буде ще більше.
Приїхавши до закладу побачили досить моторошну картину – біля входу кур’єри з різних куточків міста в довжелезній черзі, всюди швидкі. В самій лабораторії величезна кількість людей в повному захисному екіпіруванні, які постійно щось пишуть від рук. Переписували направлення в журнали, з них формували постановочні листи, куди вносили результати, які переписували в журнали та бланки. Безперервний процес «писанини».
Вони працювали по 16 годин і ми разом з ними. Впроваджували, навчали, показували нові механізми роботи. Було встановлено необхідну техніку, налаштовано друк етикеток, штрихкодів. Всі процеси автоматизувались.
І найважливіше, що автоматизувалась відправка результатів. Раніше кур’єр мав приїхати наступного дня та відвезти ці результати лікарю. Біоматеріалів було дуже багато і результати могли бути готові день в день, а ось результат переданий на другий, а то і на третій день. Просто не було фізичного ресурсу на його оформлення. Завдяки автоматизації результати були в лікаря вже за 15 хвилин після їх готовності.
Це було зроблено майже не виходячи з лабораторії за 6 днів. Команда TerraLab та лабораторія попрацювали дуже плідно.
За 2020 рік наша команда допомогла більше 20 COVID-лабораторіям по всій країні
Розкажіть як відбувається процес впровадження ЛІС? По крокам.
Лабораторна інформаційна система покриває сотні, а місцями і тисячі процесів. Лабораторії схожі на велике виробництво, вони насичені процесами. ЛІС потрібна, щоб автоматизувати ці процеси. А глобальна задача полягає в зміні моделі роботи лабораторії.
Тобто TerraLab це не лише про систему?
Однозначно. Ми формуємо нову модель роботи, частиною якої є лабораторна інформаційна система.
Doctor Eleks та TerraLab партнери. Між системами реалізована інтеграція. Як це відбувається?
Маємо два типи спільної інтеграції. Внутрішню. Для медичних закладів, які мають свою лабораторію. І зовнішню. Для медичних закладів, які співпрацюють із зовнішньою лабораторією.
В обох випадках медичні працівники працюють лише з МІС, а працівники лабораторії – з ЛІС. В цьому вся краса інтеграції. Відпадає потреба працювати в кількох інтерфейсах або дублювати інформацію.
Для оптимізації процесу інтеграції сформовано певний алгоритм обміну даними, який покриває 80% випадків. Але 20% потребують локальної адаптації. Маємо окремий відділ інтеграцій. Для кожного випадку виділяється менеджер проекту, який курує процес інтеграції з нашого боку.
Хто залучений до процесу інтеграції?
Для внутрішньої інтеграції залучено три сторони: лабораторна інформаційна система, медична інформаційна система та медичний заклад (координатор процесу, лабораторія, системний адміністратор).
Для зовнішньої залучено чотири сторони: лабораторна інформаційна система, медична інформаційна система, медичний заклад (координатор процесу, системний адміністратор) та лабораторія (координатор, системний адміністратор).
Розкажіть детальніше про процес інтеграції зі сторони ЛІС?
До кожної інтеграції підходимо як до окремого проекту. Визначаємо концепцію, як вона працюватиме саме в цьому закладі. Виділяється аналітик на проект, який аналізує процеси на перетині. Узгоджується які дані будуть передаватись.
Загалом, процес можна поділити на основні блоки: аналіз, підготовка, узгодження та реалізація.
Робочі групи зі сторони TerraLab та Doctor Eleks відпрацьовують сценарії, тестують, проводять валідацію та після всіх перевірок запускають в повну експлуатацію.
Після впроваджень та інтеграцій тримаєте зв’язок з лабораторією?
Звісно. Маємо відділ супроводу, який працює в дві зміни. Проте за оперативною допомогою можна звертатись 24/7.
Наша гордість – система моніторингу інтеграцій. Перебіг даних дуже чуттєва річ, вимкнення напруги або підвисання мережі можуть спричинити перепади на сервері, а це, в свою чергу, зупинку передачі певного типу даних. Ця система відслідковує подібні ситуації і першими про них дізнаються спеціалісти супроводу. Ми самі зв’язуємось із замовником, щоб повідомити про ситуацію та її вирішення.